Üzemmérnök-informatikus Szoftvertervezés és -fejlesztés specizalizáció

2022 őszi szemeszter

A specializáció célja, hogy a hallgatók átfogó ismereteket kapjanak a szoftverek tervezésének, fejlesztésének és üzemeltetésének alapvető területeiről. Az ehhez szükséges meglévő tudás elmélyítése a specializáció egyik célja, aminek következtében a hallgatók mély ismereteket és valós, ipari szintű gyakorlati tapasztalatot szereznek a szoftverfejlesztés témakörében. További cél a hallgatók tudásának szélesítése a fejlesztéshez szorosan kapcsolódó témakörökben, így fejlesztve az ún. soft-skill területet is.

Hivatalos weboldal

A specializáció hivatalos weboldala részletes tematikával és tartalmi leírással.

Részletesebb ismertető

A specializáció célja, hogy a hallgatók átfogó ismereteket kapjanak a szoftverek tervezésének, fejlesztésének és üzemeltetésének alapvető területeiről. Ez magába foglalja a programtervezés alapjait (alapvető architektúrák, üzemeltetési kérdések), a szerver- (programozási nyelvek, keretrendszerek, protokollok) és kliensoldali (JavaScript, Android, iOS) alkalmazásfejlesztési technikákat és egyéb kapcsolódó témaköröket (verziókezelés, tesztelés, telepítés, üzemeltetés).

A specializáció hallgatói a félévek során megismerkednek a nagyobb projektek fejlesztésének menetével, a nagyvállalati szoftverfejlesztés sajátosságaival (csapatmunka, fejlesztési módszertanok).

A szakdolgozat tárgy keretein belül pedig egy saját, kellően komplex alkalmazást fejlesztenek a tanult módszerek gyakorlati alkalmazásával.

A fentebb leírtak egy más megfogalmazásban érthetők úgy is, hogy a specializáció célja, hogy a hallgatók mély ismereteket és valós gyakorlati tapasztalatot szerezzenek a szoftverfejlesztés témakörében, ipari szinten. További cél a hallgatók tudásának szélesítése a fejlesztéshez szorosan kapcsolódó témakörökben, így fejlesztve az ún. soft-skill területet is.

Tudás mélyítése

Tudás mélyítése alatt értendő a meglévő szoftverfejlesztői tudás oly módon történő bővítése, hogy az iparban is használt modern eszközökkel, nyelvekkel, módszertanokkal és keretrendszerekkel kiegészítve/felhasználva készítenek szoftvertermékeket. Ilyenek alatt értendők például a modern webes nyelvek valamint keretrendszerek megismerése és alkalmazása, úgy mint Angular vagy Vue, mint frontend technológiák, illetve az ASP.NET, mint backend technológia.

ASP.NET Vue JS Angular Vanilla JS HTML CSS Git SCM

Tudás szélesítése

Tudás szélesítése alatt értendők azok a szoftverfejlesztéshez kapcsolódó egyéb témakörök (pl. tesztelés, üzemeltetés, konténer technológiák, projektmenedzsment, fejlesztéssel kapcsolatos módszertanok), amelyek megismerésével a hallgatók egy magasabb szinten lesznek képesek dolgozni az iparban, így komplexebb rendszerismerettel is fognak rendelkezni. A cél, hogy egy átfogó képet kapjanak a "fejlesztésről" ami megannyi apró alkotóelemből és különálló tématerületből tevődik manapság már össze. Ennek további hozadéka, hogy az ipari környezet és ipari infrastruktúra már ismerős lesz számukra, így például egy SCRUM-ban történő fejlesztés kapcsán, a feature-branch alapú fejlesztés és ennek megfelelően az issue-k kezelése GitHub-on rutin feladat lesz.

GitHub SCRUM Jira GitKraken issue feature branch